מרגישים תקועים? תבדקו את האמונות שלכם

לכולנו יש אמונות חזקות. כאלה שאנחנו בטוחים באמינותן. במאמר זה אנחנו נחקור את כח האמונה וההשפעה שלה על המציאות שלנו וגם, כמובן, איך ניתן לשנות אותה כדי להטיב את החיים שלנו.

אנחנו חיים בעולם מהיר, שאפתני והישגי. עוד לפני שאנחנו משיגים את מה שאנחנו רוצים אנחנו כבר רוצים עוד. הרשתות החברתיות מעצימות את המשפט "הדשא של השכן ירוק יותר". אנחנו רוצים עוד דשא ועוד ירוק…

אבל כידוע, אנחנו לא תמיד אנחנו משיגים את מה שאנחנו רוצים. כשזה קורה, אנו חווים פער שמשפיע על מצב הרוח שלנו ומעצים את הסטרס בחיינו (מחשבות כמו אנחנו לא מספיק, הזוגיות לא מספיק, מערכות יחסים בחיינו לא מספיק, העבודה לא מספיק, כסף לא מספיק ועוד). 

ודווקא כשאנחנו עמוק בתוך הרוטינה של החיים שלנו – זו שאנחנו מרגישים שלא מספיק טובה עבורנו, מגיע הצונאמי. בלי הכנה מוקדמת  החיים מביאים איתם איזה משבר כמו פרידה, פיטורים, מחלה וכד' . 

יחד עם המשבר המאיים, אנחנו מרגישים תקועים וחסרי שליטה לשנות את המצב. תקועים עם הרגשות הלא נעימים, תקועים עם אי ודאות, תקועים במחשבות שחוזרות בלופ ומזכירות לנו את האין בחיינו, תקועים במציאות שלנו שמסרבת להשתנות. 

מי שהיו שם יודעים שמדובר בחוויה נוראית. הזמן עובר אחרת, התחושות חדשנות, ישנות, משונות. ואנחנו מעורערים עד הבסיס שהיה הכי יציב בחיינו. אבל למה זה קורה? למה זה קורה דווקא לנו?

בשנים האחרונות מדברים בעולמות הריפוי ההוליסטי על  קשר הדוק בין האמונות שיש לנו לבין החיים שאנחנו חיים, הבריאות הפיזית, הרגשית והמנטאלית שלנו. כלומר, כשאנחנו מאמינים שיקרה משהו איום, הוא מגיע לחיינו. כשאנחנו לא חושבים שאנחנו יכולים לשנות את המציאות, אנחנו מוצאים את עצמנו תקועים בחיים שאנחנו לא אוהבים. כשאנחנו מרגישים לא ראויים לאהבה שבחיינו, היא מוצאת את עצמה רחוקה מאיתנו. אגב, ישנם מחקרים אמפירים המוכיחים זאת. החל מאפקט הפלצבו ועד גישות רוחניות בריפוי. 

כמי שפוגשת בקליניקה אנשים שחווים משבר, אני יודעת שהאמונות שלנו הן המפתח בעיצוב בריאות גוף- נפש ועיצוב החיים שלנו. 

במאמר זה אסביר מה הן  אמונות ואיך אנו יוצרים אותן., איך האמונות יכולות להשפיע ומה עלינו לעשות החל  מבחירת טיפול, ועד יצירת  שינוי וריפוי בחיינו .

מהי אמונה וכיצד היא נוצרת 

ניתן להגדיר אמונות כדעות שלנו או השקפת העולם שלנו לגבי החיים. למעשה, אמונה היא היבט בסיסי של החוויה האנושית שלנו וכוללת את הרעיונות והדעות שלנו לגבי עצמנו, אחרים והעולם הסובב אותנו. 

לרוב, האמונות שלנו מתפתחות בילדות שלנו, עד גיל 7 פחות או יותר, בהתאם למבנה האישיות שלנו ולסביבה שבה גדלנו. בהמשך החיים אנו מפתחים אמונות בהתאם לחוויות שחווינו או לטראומות שעברנו. 

משפטים ששמענו בילדות כמו "כסף לא גדל על העצים", "אין לך פוטנציאל", "אתה עצלן" וכד' או אווירה שספגנו סביבנו כמו זוגיות לא טובה בין ההורים, ביקורת, כעס, תחושה של כאוס, פחד במסגרות בהן בילינו יצרו אצלנו השקפת עולם ואמונות שורשיות לגבי עצמנו ולגבי תחומי חיים שונים. 

למשל אם ראינו זוגיות לא טובה בין ההורים אנחנו עלולים לפתח אמונות כמו "אין זוגיות טובה", "זוגיות היא פשרה וויתור על עצמי", "אהבה תמיד כואבת" וכד'…

אם בגן הגננת הגיבה בצורה לא נעימה לילדים שבכו אנחנו עלולים לפתח אמונות כמו "בכי זה חולשה", "אסור לבכות" וכד'.

אותן אמונות נרשמות כמו קוד/ תכנות בתת מודע שלנו והופכות להיות השקפת העולם האוטומטית מבלי שאנחנו מודעים לכך. 

האמונות מעצבות את התפיסות, העמדות וההתנהגויות שלנו, ויכולות להיות להן השפעה משמעותית על הבריאות הנפשית, הפיזית, צורת החיים ואיכות החיים שלנו. לכן, אין זה מפתיע שאמונות מהוות מוקד מרכזי בצורות טיפול רבות.

מחקרים מראים שלאנשים בעלי אמונות ודעות פחות מיטיבות לגבי עצמם נוטים יותר לחוות דיכאון וחרדה מאשר אלה שיש להם אמונות חיוביות ומיטיבות.

באופן דומה, אנשים שיש להם אמונות פחות נעימות ומיטיבות לגבי העתיד נוטים יותר לחוות לחץ ודאגה מאשר אלה שיש להם אמונות חיוביות לגבי העתיד.

אמונות חיוביות יכולות לספק לנו תחושה של מטרה, משמעות ותקווה, בעוד שאמונות שליליות יכולות להוביל לתחושות של חוסר תקווה, ייאוש וחרדה. 

לדוגמא, אדם שמאמין שהוא מסוגל להשיג את מטרותיו נוטה יותר לנקוט בפעולה ולחוות הצלחה, בעוד שאדם שמאמין שהוא לא כשיר צפוי לחוש מיואש ולוותר על מטרותיו.

דוגמא נוספת, אדם שמאמין שלא ניתן לאהוב אותו עלול לחוות תחושות של בדידות, עצב וייאוש. באופן דומה, אדם שמאמין שהוא חסר ערך עלול להיאבק בהערכה עצמית נמוכה ובתחושות של חוסר התאמה. לכן, התייחסות לאמונות בטיפול יכולה להיות מרכיב קריטי בטיפול.

אז כמו שאתם מבינים, אמונה יכולה להיות כל דבר שאנחנו סוחבים איתנו והופכים אותו לאמת מוחלטת. משהו שלא יכול להשתנות עבורנו.

האם אמונה יכולה לשתפר את מצבנו?

מחקרים החוקרים את אפקט הפלצבו, את השפעת האמונות שלנו על הגוף והנפש מחזקים את הכוח שיש לאמונות שלנו. אביא כאן לפניכם כמה מהם. 

אפקט הפלצבו הינו תופעה ידועה שבה האמונה של האדם ביעילות הטיפול יכולה למעשה לייצר שינויים פיזיולוגיים אמיתיים בגוף, גם אם הטיפול עצמו אינו פעיל או לא יעיל. 

מחקר שפורסם ב New England Journal of Medicine מצא שחולים עם מחלת פרקינסון שקיבלו כדור פלצבו הראו שיפור בתסמינים המוטוריים שהיה דומה לשיפור שנראה בחולים שקיבלו תרופה פעילה.

מחקר נוסף בקרב חולים עם דלקת מפרקים ניוונית של הברך, חולקו באופן אקראי לקבל ניתוח ברך ארטרוסקופי או ניתוח פלצבו שבו נעשה חתך קטן אך לא בוצע ניתוח ממשי. המחקר מצא שחולים שקיבלו את ניתוח הפלצבו הראו שיפור משמעותי בכאב ובתפקוד שהיה דומה לשיפור שנראה בחולים שקיבלו את הניתוח בפועל.

מחקרים מראים שאנשים המחזיקים אמונות שליליות על כאב, כמו למשל שכאב תמיד משתק או שאי אפשר לשלוט בכאב, היו בסבירות גבוהה יותר לחוות רמות גבוהות של כאב וחוסר נוחות מאשר אלו שהחזיקו אמונות חיוביות יותר לגבי כאב. 

לעומת זאת, אנשים שהחזיקו אמונות חיוביות לגבי כאב כמו למשל שאפשר לנהל אותו  או שכאב הוא חלק נורמלי מהחיים, היו בסבירות גבוהה יותר לחוות רמות נמוכות של כאב וחוסר נוחות. 

חוקר הפלצבו האיטלקי בנדטי,  הראה כי עצם הציפיה לשיכוך כאב דרך נטילת תרופה שהיא פלצבו, מביאה לשחרור אנדורפינים טבעיים במוח. 

השפעת הפלצבו מוכרת גם בתרופות פסיכיאטריות שלמעשה אמורות להשפיע תוך 3 שבועות והמטופל מדווח על שיפור תוך מספר ימים בודדים.  

לירון רוזנקרנץ, ראש המעבדה לחקר פסיכוביולוגיה של אמונות ערכה מחקר בתקופת הקורונה וגילתה שלאנשים שהאמינו שלגופם יכולת פחותה להגן מפני מחלות ללא סיבה אובייקטיבית לאמונה כזו חוו יותר סימפטומים פסיכוסומטיים לאחר כמה שבועות, בלי שחלו בקורונה. 

עניין נוסף שקשור באמונות הוא "נבואה המגשימה את עצמה": 

נבואה המגשימה את עצמה היא תופעה ידועה נוספת שבה אמונתו של אדם לגבי אירוע עתידי יכולה להשפיע למעשה על הסבירות להתרחשותו של אותו אירוע. 

לדוגמה, מחקר שפורסם ב-Journal of Applied Psychology מצא שכאשר נאמר למורים שתלמידים מסוימים צפויים להצטיין בלימודים, אותם תלמידים הראו למעשה שיפור גדול יותר בציונים ובהישגים בהשוואה לתלמידים שלא סומנו.

מחקר נוסף שפורסם ב-Journal of Personality and Social Psychology הראה שלהלך החשיבה או מערכת האמונות של האדם יכולה להיות השפעה משמעותית על הביצועים והצלחתו. המחקר מצא שסטודנטים שהאמינו שהאינטליגנציה ניתנת לגיבוש וניתן לפתח אותה באמצעות מאמץ הראו הישגים אקדמיים גדולים יותר לאורך זמן בהשוואה לסטודנטים שהאמינו שהאינטליגנציה קבועה ולא ניתנת לשינוי.

תחום אחר של מחקר העוסק בהזדקנות בהובלתה של פרופ' לוי, מצא קשר בין ההתייחסות שלנו לזקנה לבין הביולוגיה של תהליכי ההזדקנות. מחקריה מראים כי מסרים חיוביים, גם כשהם עוברים לתת מודע בלבד, משפיעים על התפיסות שלנו לגבי זקנה וכך גם על התפקוד הפיזי באופן חיובי. 

הביולוגיה של האמונה" – ספר שנכתב על ידי ד"ר ברוס ליפטון, ביולוג תאים וחלוץ בתחום האפיגנטיקה. בספר, ד"ר ליפטון מטיל ספק בהשקפה המקובלת לפיה גנים שולטים בביולוגיה ובהתנהגות האנושית, ובמקום זאת מציע כי האמונות והתפיסות שלנו ממלאות תפקיד הרבה יותר משמעותי.

המסר המרכזי בספר "הביולוגיה של האמונה" הוא שהאמונות והתפיסות שלנו, הן המודעות והן הלא-מודעות, יכולות להשפיע על פעילות הגנים שלנו ובסופו של דבר לקבוע את הבריאות הגופנית, הרווחה הרגשית וההתנהגות שלנו. ד"ר ליפטון טוען שהאמונות שלנו פועלות כמו "מתג מאסטר", מפעיל או מכבה גנים בהתאם לאותות שהם מקבלים מהסביבה שלנו.

אמונות ותפיסות שליליות, כמו פחד, מתח וחרדה, יכולות להפעיל את תגובת "הילחם או ברח" של הגוף ולעורר שחרור של הורמוני לחץ כמו קורטיזול ואדרנלין. להורמונים אלו יכולות להיות השפעות מזיקות על הגוף, כולל דיכוי מערכת החיסון, פגיעה בעיכול ופגיעה במערכת הלב וכלי הדם.

מאידך, אמונות ותפיסות חיוביות, כמו אהבה, הכרת תודה ושמחה, יכולות להפעיל את תגובת "לנוח ולעכל" של הגוף ולקדם ריפוי ורווחה. 

ד"ר ליפטון טוען שעל ידי שינוי האמונות והתפיסות שלנו, אנו יכולים לשנות את האותות שאנו שולחים לגנים שלנו ולקדם שינויים חיוביים בבריאות ובהתנהגות שלנו.

מחקרים אלה ורבים אחרים הוכיחו את ההשפעה העוצמתית שיכולה להיות לאמונה על היבטים שונים של החוויה האנושית, כולל בריאות, ביצועים ורווחה. הם מדגישים את החשיבות של הבנה ורתימת כוחה של האמונה על מנת לקדם תוצאות חיוביות ולשפר את איכות  החיים. 

אז למה אנחנו בכל זאת תקועים?

כפי שהסברתי קודם, השקפת העולם שלנו, תפיסת המציאות והיצירה של החיים שלנו נובעים מאותה תוכנה שקיימת במוח שלנו שבה מאוחסנת כל מערכת האמונות שלנו. 

אותה תוכנה נבנית בעיקר בגיל הילדות. הבית שבו גדלנו, הסביבה וחוויות החיים בילדות שלנו ביחד עם חוויות משמעותיות או טראומות בהמשך החיים. אלו יצרו אצלנו אמונות לגבי כל דבר שקודדו אצלנו בתת מודע והפכו להיות תפיסה אוטומטית. 

למרות זאת, עדין יש לנו בחירה, האם לאמץ את מה שחווינו וראינו סביבנו כאמת או לא. 

לדוגמא, אם חווינו זוגיות לא טובה בין ההורים, בית של צעקות, אמא שמתלוננת שוויתרה על עצמה, אבא שבוגד באמא וכו' ייתכן ונאמץ אמונות שליליות לגבי זוגיות, גברים או נשים בזוגיות. 

אם גדלנו בעוני, בבית בו ההורים עבדו קשה והתאמצו כדי להרוויח את לחמם או שהיו לחצים כלכליים שגרמו לבעיות בריאות ייתכן ונאמץ אמונות שליליות לגבי כסף. 

חלקנו בוחרים קידוד הפוך. דווקא בגלל קושי שחווינו בילדות בחרנו לקודד כבר בגיל מוקדם אמונה אחרת לגבי עצמנו או משהו בחיינו. למשל ילד שגדל בעוני יכול כבר בילדות לאמץ לעצמו אמונה שהוא לעולם לא יהיה עני כמו הוריו. ילדה שחוותה אמא שוויתרה על עצמה בזוגיות יכולה כבר בילדות לקודד לעצמה אמונה שהיא לעולם לא תתפשר ותוותר על עצמה. זה יכול להוביל אותה לניסיונות כושלים בזוגיות, כי האמונה לא לוותר על עצמה לא תאפשר לה למצוא זוגיות או למצוא זוגיות טובה שבה היא מרגישה שהיא לא מתפשרת. 

גם חוויות או טראומות שחווינו בהמשך החיים שלנו הופכים לקודים של השקפת עולם בהתאם לטראומה או החוויה שעברנו. למשל אם חלילה חווינו תאונת דרכים, אנו יכולים לאמץ אמונה שהחיים מסוכנים. אמונה זו תשפיע על ההתנהלות שלנו בחיים. 

חלק ממסע החיים שלנו הוא לסדוק את אותן אמונות ולהגיע לחופש פנימי. התהליך הזה לרוב קורה מגיל 30. תהליך שדורש עבודת עומק עם העבר שלנו ועם התת מודע. 

החיים תמיד ישקפו לנו את מה שקורה בתוכנו. התפקיד שלנו הוא להתחיל להטיל ספק באותן אמונות שורשיות שטבועות בנו ולהחליפן באחרות. 

נכון שיש חוויות חיים שאנחנו לרוב לא בוחרים בהן והן קורות לנו מבלי שיש לנו שליטה עליהן כמו למשל מחלה כלשהי, תאונה, פרידה או אובדן כלשהו. גם במציאות מטלטלת שכזו לאמונות שלנו יש תפקיד עצום בדרך שבה נתמודד עם המציאות. 

יש לנו חופש בחירה האם נהפוך להיות קורבנות של המציאות, האם נתקע בלופ של מחשבות, רגשות ותחושות שלא מאפשרים לנו להתרומם ולהמשיך הלאה או האם נסדוק את השקפת העולם שלנו ונאפשר לעצמנו לאמץ אמונות חדשות שיטיבו איתנו. 

כמטפלת ומאמנת שפגשה אלפי חולים, מחלימים ואנשים שעברו משבר בחייהם כמו אובדן, פרידה קשה, פיטורין וכד', אני יודעת היום שהכוח נמצא בידי האמונות שלנו ובכל רגע נתון יש לנו אפשרות לבחור באמונות מעצימות ומפתחות בחיים. 

גם במצבי סרטן קשים, כשהסטטיסטיקה היתה גרועה ביותר, ראיתי איך אמונה חזקה נטולת ספק מייצרת ניסים. 

גם במגבלות גופניות, ראיתי איך אנשים עושים את הבלתי יאומן עם הגוף שלהם בזכות האמונה שהם יכולים ואין משקל למגבלה. 

גם בסיום חיים ראיתי איך השקפת עולם מיטיבה מובילה לסיום טוב, מרגש ועוצמתי. 

לכן אם אתם מרגישים תקועים, עשו עבודה עם האמונות שלכם.

איך עושים את זה?

לשנות אמונות זה לא דבר פשוט. המשפט "תחשוב טוב יהיה טוב" לא באמת עובד עבורנו ועבור המוח שלנו. אנחנו הרבה יותר מתוחכמים מזה. 

שינוי האמונות והדפוסים דורשים עבודת עומק עם הגוף והתת מודע ותרגול /אימון קבועים. 

ללא קשר לסוג הטיפול, ישנן מספר גישות יעילות לטיפול באמונות. הצעד הראשון הוא לזהות אמונות שליליות או לא מועילות ולהבין כיצד הן משפיעות על בריאות הנפש ועל עיצוב חיינו. תהליך זה כולל לעתים קרובות חקירת מקורותיהן של אמונות, כגון חוויות עבר או השפעות תרבותיות, ובחינת ראיות בעד ונגד אמונות.

לאחר שזוהו אמונות שליליות או לא מועילות, הטיפול יכול להתמקד בהחלפת אלו באמונות חיוביות ומציאותיות יותר. 

הגישות הטיפוליות השונות עשויות לכלול מודעות, קבלה וחמלה עצמית כדי לעזור לאנשים לפתח מערכת יחסים חיובית ומקבלת יותר עם האמונות שלהם.

אכן יש מספר דרכים לעשות שינוי עמוק באמונות שלנו. כאן אביא בפניכם תהליך אחד שאני משתמשת בו בקליניקה. 

לשם כך מזמינה אתכם לקחת לעצמכם את הזמן בשקט ולעשות זום אאוט מתוך המציאות שאתם חווים כרגע. 

התבוננו על החיים שלכם ממבט על. התבוננו בתחום או בעניין שמייצר אצלכם קושי, תקיעות או סבל. 

#1 עשו רשימה


רשמו את המחשבות והאמונות שיש לכם לגבי אותו עניין. רשמו הכל בגוף ראשון מבלי להאשים אדם אחר בסיטואציה. 

למשל אם אתם מרגישים תקועים בתחום האהבה והזוגיות ייתכן ותרשמו משפטים כמו : "אני תמיד נפגע" , "לא רואים אותי בזוגיות ואני מרגישה מובנת מאליה", "אני לא מצליח לייצר זוגיות עם נשים שמוצאות חן בעיניי", "אני מרגישה שהייתי רוצה לקבל יותר בזוגיות", "אין זוגיות טובה", "זוגיות היא פשרה", "אני מרגישה חסרת ערך או חסרת ביטחון בזוגיות" וכד'…

עברו על הרשימה ובחרו אמונה או מחשבה שהיא המשמעותית עבורכם, העיקרית שגורמת לסבל / קושי בתחום. 

#2 זהו את התחושה בגוף שהאמונה מייצרת

כדי לייצר שינוי עלינו לעשות עבודת עומק עם אותה מחשבה / אמונה בשילוב עם הגוף. 

עצמו עיניים והתחילו להגיד את המחשבה / אמונה שבחרתם. חזרו על זה מספר פעמים עד שתצליחו לחוש את המילים בגוף שלכם. הכוונה היא שתזהו מה אתם חשים בגוף כשיש לכם את האמונה הזו והיכן בגוף האמונה הזו הכי מורגשת. אם יש קושי לחוש בגוף, דמיינו סיטואציה בה קרתה המחשבה או האמונה, הציפו את התחושות שחשתם וזהו מה קורה בגוף.

לדוגמא "לא רואים אותי בזוגיות" / "אין זוגיות טובה" – דמיינו סיטואציה שקרתה לאחרונה שבה חשבתם כך, בדקו האם הגוף מרגיש. למשל כיווץ / מועקה/ כובד/ חנק / קוצר נשימה / כאב / לחץ. זהו היכן בגוף התחושות מורגשות באופן החזק ביותר. 

הציפו את התחושות בגוף דרך הנשימה והתמקדו במקום ספציפי שם התחושות הכי עוצמתיות. 

#3 חקרו לעומק את האמונה

כעת כדי לייצר טרנספורמציה באמונה, שוחחו עם התחושה ושאלו : מאיפה אני מכיר/ה אותך? מתי היתה הפעם הראשונה שחשתי כך בחיי?

אפשרו לגוף להציף מתוך התחושה את הזיכרון הכי מוקדם שבו בפעם הראשונה נוצרה אצלכם המחשבה או האמונה. נסו לראות את הזיכרון הזה בבהירות – איך אתם נראים שם, בני כמה אתם, מי עוד איתכם, מה קרה בסיטואציה….

היו חומלים כאשר אתם מתבוננים על הזיכרון. הבינו את עצמכם ומדוע נוצרה האמונה אצלכם. 

כעת שאלו את עצמכם פנימה :

איך האמונה הזו הגנה עליי ועזרה לי עד היום?

הבינו מדוע האמונה הזו היתה עד היום לטובתכם. ייתכן והגנה עליכם מפני כאב או פחד להיפגע למשל. 

כעת בקשו להיזכר איך האמונה / המחשבה הזו השתחזרה שוב ושוב בתקופות שונות בחייכם. הציפו את כל הסיטואציות והזיכרונות בהן האמונה היתה נוכחת והוכיחה את צדקתה שוב ושוב. 

#4 שאלו שאלות טרנספורמטיביות

השאלות האחרונות שתשאלו את עצמכם פנימה :

באיזה אמונה אחרת מיטיבה ומקדמת תרצו להחליף את האמונה הנוכחית? למשל שיש זוגיות טובה ואני ראוי/ה לה. 

מה אני צריך/ה כדי שאוכל לשחרר את האמונה הקודמת באמונה החדשה?                                           למשל להזכיר לעצמנו שהאמונה הישנה אינה הסיפור האמיתי שלנו אלא משהו שראינו ואימצנו, אולי צריכים לחזק את האמונה או להתחבר לאומץ….

איזה פעולה אני צריך/ ה לעשות כדי לבסס את האמונה החדשה שתפעל בתוכי ובחיי?                          למשל להתחיל להגיד כן לדייטים, להתחיל לשים לב לזוגות אוהבים וכד'. 

איך זה מרגיש בגוף שלי כשהאמונה החדשה קיימת בתוכי? נשמו את התחושות הנפלאות האלו בגוף ועגנו אותן כדי שתוכלו להפעיל את התחושות האלו בתוככם שוב ושוב. הן אלו שיחזקו את האמונה החדשה ויאפשרו קידוד חדש בתוכנה שלכם. 

#5 תרגלו את שינוי האמונה

השלב השני בתהליך הוא אימון יום-יומי. כדי שהאמונה החדשה תתקבע ותחליף את זו הישנה יש לתרגל אותה שוב ושוב עד שתרגישו שהיא זו שהופכת לאוטומט. בדיוק כמו בספורט, צריך לתרגל מדי יום עד שנרגיש נינוחות עם המאמץ או עד שהתוצאה הרצויה (קוביות בבטן) מופיעה בחיינו.

תרגלו את הגוף בתחושות חדשות – מדי יום עשו לעצמכם טקס ושחזרו לכמה דקות את התחושות הנפלאות שהאמונה החדשה יוצרת. 

הדהדו את האמונה חדשה – מדי יום הזכירו לעצמכם את האמונה החדשה שבחרתם. תוכלו לשים פתק, תזכורת כדי שתוכלו לשנן 3 פעמים ביום. 

ביצוע פעולות – בדקו איזה פעולות תוכלו לעשות שיקדמו אתכם ויחזקו את האמונה החדשה. דאגו להכניס אותן ללו"ז היומי/ שבועי. 

הטילו ספק באמונה הישנה – המוח החכם שלנו תמיד ינסה להחזיר אותנו אחורה, זהו מנגנון הישרדותי שקיים בנו, מה שמוכר זה בטוח עבורנו, גם אם זה לא לטובתנו. לכן בכל פעם שתשימו לב שהאמונה הישנה מבצבצת, עצרו, נשמו והטילו בה ספק, שימו עליה סימן שאלה דמיוני. 

מצאו הוכחות אפילו קטנות לאמונה חדשה – התחילו לשים לב לדברים שקורים בחייכם או מסביבכם שיכולים לחזק את ההוכחות ולתת תוקף לאמונה החדשה שבחרתם. 

אם לאמונה ולתודעה שלנו יש השפעה כל כך חזקה מה כדאי לשים לב כשאנחנו בוחרים דרך אישית או אנשי מקצוע בריפוי ושינוי?

הדבר הראשון הוא לשים לב ליחסי מטפל- מטופל והשפעה שיש עלינו מ"בעל סמכות" .

טיפול יכול להצליח ושינוי יכול לקרות רק כאשר התפיסה שלנו את הדמות "המטפלת" היא כאחת בעלת ידע, ניסיון, השראה.

אך לא די בכך. עלינו להיות משוכנעים שאותה הדמות רוצה את טובתנו, אמינה, בעלת יושרה ואנו מתחברים לערכים שלה ולדרך הטיפול. 

גם לא די בזאת – כולנו מחפשים תקווה ולא חריצת דין. לכן אנו מחפשים דמות שקשובה לנו, שמבינה אותנו ואת הכאב/ הבעיה ושנרגיש שהיא שם עבורנו ומוכנה לעשות הכל בשביל לעזור לנו. 

חשבו על סיטואציה רפואית כלשהי ועד כמה מילות הסמכות של הרופא/ה השפיעו על האמונה שלכם בטיפול ועל הביטוי של הריפוי. 

בקליניקה אני רואה כמה קשה לסדוק את האמירות של בעל הסמכות / הרופאים או כל דמות סמכותית אחרת שקיימת או היתה קיימת בחיים שלנו (כמו הורים למשל).  

לכן כשבוחרים בטיפול, חשוב שמערכת היחסים בין המטפל למטופל תהיה טובה ומיטיבה, מבוססת על אמון, הערכה ונקייה משיפוטיות ויש רצון חזק, כוונה ואמונה לייצר שינוי גם אם נדמה שאין תקווה. 

הדבר השני בבואנו לטיפול הוא לבדוק שיש בתוכנו אמונה שאפשר לשנות, לפתור, לשפר, להיטיב את מצבנו. זה קורה כשאין לנו סיבה או רווח להמשיך להחזיק בקושי.  

עלינו לשאול את עצמנו מדוע אנחנו רוצים לשנות את מצבנו ומה יקרה כשהמצב שלנו ישתנה. 

כמו כן, לברר מה "טוב" במצב שלנו היום, מה אנחנו מרוויחים מהמצב היום. 

פגשתי לא מעט חולים שהגיעו כי רצו לשנות את סבלם וגורלם. יחד עם זאת הם הרגישו שדרך הקושי/ המחלה הם למשל מקבלים המון אהבה, נוצרה אחדות משפחתית, יכולים לקחת "הפסקה" מהעבודה שהם כבר לא אוהבים וכד'. 

בדיוק כמו בארץ שלנו – כשקורה משהו, כולם מתאחדים ויש אהבה וחוזק בתוך הכאב.

לכן לעיתים באופן בלתי מודע קשה לנו לשחרר את המצב כי יש בו משהו טוב שאנחנו מרוויחים ממנו. בלי לשים לב ובאופן תת מודע אותו "רווח" מונע מאיתנו לייצר שינוי במצב. 

בטיפול אנחנו עובדים על אותם רווחים שבאופן לא מודע ולא הגיוני מונעים מאיתנו שינוי ואנחנו לומדים ליצור אותם מבלי שנאחז בקושי או בבעיה. 

דבר נוסף, למרות שזה נשמע מוזר – השתמשו בפלצבו/ נוסבו.

כולנו כבני אדם, כאשר אנו נחשפים לרשימת תופעות הלוואי של תרופות או טיפול מסוים, אנו מפתחים ציפייה לא מודעת שאלו יתקיימו. זוהי תופעת הנוסבו.

יש לנו חלק הישרדותי במוח שישר מזהה "סכנה" ומנסה להגן עלינו לכן קולט את הסכנות מהר. 

ראיתי לא מעט מטופלים שנאמר להם מהן תופעות הלוואי מטיפול כימותרפי או תרופות פסיכיאטריות ואכן פיתחו את התופעות בהתאם לעומת כאלו שלא היו מודעים לכל תופעות הלוואי וההשפעה של תופעות הלוואי היתה עדינה יותר. 

לעומת זאת ראיתי גם את תופעת הפלצבו – אנשים שקיבלו תרופות נפשיות שהיו אמורות להשפיע תוך 3 שבועות והתרופה השפיעה תוך ימים ספורים. 

גם בנטילת צמחי מרפא נחשפתי להשפעה מהירה יותר רק עצם הידיעה שהמטופל נוטל משהו שיעזור לו. 

אם כך, למה שלא נשתמש להשתמש בזה כדי לכוון את הריפוי והשינוי הרצוי?

ככל שמעורבים יותר חושים אפקט הפלצבו עובד טוב יותר. כך גם בטיפול אנחנו רוצים להפעיל את כל החושים  כדי לייצר שינוי טבעי. 

בקליניקה שלי אני עובדת דרך דמיון מודרך. אם נאפשר למוח להאמין דרך הדמיון נגרום לו ולנו להאמין ולפעול בהתאם. 

מחקרים מראים למשל שהכנה לניתוח דרך דמיון מודרך יוצרת הצלחה והתאוששות טובה ומהירה יותר לאחר הניתוח. 

דוגמא נוספת היא לברך את התרופות שאנו נוטלים או כל טיפול רפואי אחר. אפשר לברך שהטיפול עושה את עבודתו רק בתאים המדויקים בגוף ושיש לו השפעה מיטיבה עלינו. למשל לדמיין כימותרפיה שמגיעה רק לתאים הסרטניים בלבד ומעלימה אותם מבלי לפגוע בתאים הבריאים. 

דבר אחרון שמסכם את הכתבה הזו ויעזור לכם להתחיל לפחות לייצר שינוי הוא בדיקת האמונות שלכם לגבי בריאות / חולי / זקנה וכל תחום שבו אתם חווים קושי או תקיעות. 

כפי שהסברתי, התפיסה שלנו את המציאות קובעת יותר מהמציאות עצמה. אם נעבוד על התפיסה ועל האמונות נוכל להשפיע על הגוף ובכך גם על המציאות. 

שימו לב לאמונות כמו "אני לא בסדר" / "הגוף שלי חלש" / "אני בחיים לא אצא מזה". זכרו שמילים ולמחשבות שלנו יש השפעה על הגוף. התאים שלנו מקשיבים. 

לכן לא משנה עם מה אתם מתמודדים עכשיו, בחנו מחדש את האמונות שלכם ומצאו סביבה ואנשי מקצוע שתומכים בשינוי שאתם מבקשים לחייכם. 

לסיכום,

אמונות הן משהו מושרש שקיים בנו מילדות. אבל לאמונות את יש את היכלת המדהימה להוביל אותנו למציאות שמגשימה את עצמה. לכן, חשוב שנבין מה הן האמונות שאנחנו מחזיקים בהן ונדע לעבוד איתן.

לשמור את האמונות שמחזקות אותנו ומושכות אלינו מציאות טובה יותר, ונשנה את האמונות שאנחנו סוחבים איתנו בלית ברירה, אלה שמעכבות אותנו. 

הדרך הטובה ביותר לעשות את זה, היא בתהליך מבוקר מול מטפלת שתנחה אתכם בתוך התהליך. אם יש שאלות, מוזמנים ליצור איתי קשר.

עשוי לעניין אותך

נגישות